Ρόζενμποργκ-Άρης 2-1

Ρόζενμποργκ-Άρης 2-1 (Τελικό)
Στο «Λέρκενταλ» φιλοξενείται ο Άρης από τη Ρόζενμποργκ, σε ματς για τη 2η αγωνιστική του Europa League. Προηγούνται 2-1 οι Νορβηγοί (Μόλντσκρεντ 36', Πρίτσα 68'), προσωρινά ισοφάρισε ο Ρουίς στο 43'.

Ο Άρης στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου επικράτησε 1-0 της κατόχου του τροπαίου, ενώ η Ρόζενμποργκ γνώρισε βαριά ήττα 4-0 από τη Λεβερκούζεν.

Με μαύρα περιβραχιόνια αγωνίζονται οι παίκτες του Άρη, λόγω του πρόσφατου χαμού της μικρής Ελευθερίας, φίλης της ομάδας.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης.

90' Δύο λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

90' Δεύτερη αλλαγή για την Ρόζενμποργκ. Ο Όλσεν πέρασε μέσα, αντί του Μόλντσκρεντ.

88' Μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει απώλεσε ο Τσέζαρεκ! Από λάθος των Νορβηγών, ο Ρουίς έγινε κάτοχος της μπάλας, τον τροφοδότησε λίγω έξω από την περιοχή, όμως πλάσαρε άουτ.

85' Πρώτη αλλαγή για την Ρόζενμποργκ. Ο Πρίτσα παραχωρεί την θέση του στον Χάμτφαλ.

82' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Άρης: Ο Τσετσνάουσκις παίρνει την θέση του Κάλβο.

80' Στην αγκαλιά του Όρλουντ το φάουλ που εκτέλεσε ο Κάλβο.

78' Κόντραρε στον Γκιάρο το επίκίνδυνο σουτ του Χένρικσεν.

74' Μεγάλη ευκαιρία χάνει η Ρόζενμποργκ με τον Μόλντσκρεντ, που από θέση οφσάιντ, εξ επαφής πλασάρει άουτ.

72' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Ντόρσιν.

70' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Τόχα στη θέση του Φατί.

68' ΓΚΟΛ 2-1 Η ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ. Σέντρα του Ντόρσιν, ο Πρίτσα κατεβάζει ωραία και ανάμεσα από δύο αμυντικούς, γυρίζει από το ύψος της περιοχής και σουτάρει, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

67' Μακρινό σουτ του Πρίτσα, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

62' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Τσέζαρεκ αντί του Ρουίς.

61' Από μια κίτρινη κάρτα σε Πρίτσα και Ρονάλντο.

59' Σουτ του Άναν, μλοκάρει ο Σηφάκης, αν και η μπάλα θα κατέληγε άουτ.

Καμία σημαντική φάση δεν έχει σημειωθεί στο δεύτερο ημίχρονο.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους.

Με το πιο δίκαιο σκορ, με βάση την εικόνα του αγώνα, πηγαίνουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο του αγώνα, με εξαίρεση ένα τρίλεπτο μετά το γκολ που δέχτηκαν. Γρήγορα βρήκαν τα πατήματά τους και ισοφάρισαν με ένα τέρμα που κατά βάση ανήκει στον δαιμόνιο Χαβίτο.

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

43' ΓΚΟΛ 1-1 ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Ο ΑΡΗΣ! Εξαιρετική ενέργεια του Χαβίτο από τα δεξιά και πάσα την κατάλληλη στιγμή στον Ρουίς, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

36' ΓΚΟΛ 1-0 Η Ρόζενμποργκ. Ο Ντορσίν κυνήγισε στα αριστερά μια μπαλιά που έμοιαζε χαμένη, πρόλαβε και γύρισε, η μπάλα άλλαξε πορεία στο κεφάλι του Βαγγέλη τόσο όσο χρειαζόταν για να στρωθεί στον Μόλνσκρεντ, που με σουτ στην κίνηση σκόραρε.

29' Μακρινό σουτ του Ίβερσεν, θα αποκρούσει σε κόρνερ ο καλά τοποθετημένος Σηφάκης.

21' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Βαγγέλη.

18' Σουτ του Λούστιγκ, η μπάλα περναέι ψηλά άουτ.

11' Για τον Άρη η πρώτη μεγάλη φάση του ματς. Κόκε και Ρουίς συνδυάστηκαν και ο τελευταίος σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Όρλουντ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, πέρα από μια αναστάτωση που δημιουργήθηκε στην εστία της Ρόζενμποργκ από λάθος διώξιμο του Όρλουντ. Κόκε και Ρουίς δεν μπόρεσαν να την εκμεταλλευτούν.

1' Έναρξη του αγώνα.

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ (Έγκεν): Όρλουντ, Λούστιγκ, Ντόρσιν, Άναν, Μπιάρσμιρ, Μόλντσκρεντ (85' Όλσεν), Ντεμίντοφ, Ίβερσεν, Σκίελμπρεντ, Χένρικσεν, Πρίτσα (85' Χάμτφαλ).

Στον πάγκο: Μπάρλι, Στραντ, Βίνσνες, Λάγκο, Άσεν.

ΑΡΗΣ (Κούπερ): Σηφάκης, Ρονάλντο, Κάλβο (82' Τσεσνάουσκις), Κόκε, Ρουίς (62' Τσέζαρεκ), Φατί (70' Τόχα), Μίσελ, Χαβίτο, Λαζαρίδης, Βαγγέλη, Πρίττας.

Στον πάγκο: Χουάνμα, Νέτο, Οριόλ, Μενδρινός.

Γήπεδο: «Λέρκενταλ»

Διαιτητής: Έρικ Μπράμχααρ

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που ο Άρης αντιμετωπίζει όχι μόνο τη Ρόζενμποργκ, αλλά γενικότερα νορβηγική ομάδα.

*Αντίθετα, οι Σκανδιναβοί στο πλαίσιο του Champions League, έχουν προϊστορία με ελληνικές ομάδες, με απολογισμό 3 νίκες-3 ισοπαλίες-2 ήττες (2-2-0 στο Τροντχάιμ).

*Η Ρόζενμποργκ δεν έχει ηττηθεί στην έδρα της στα τελευταία πέντε ευρωπαϊκά ματς, έχοντας 4 νίκες και 1 ισοπαλία.

*Σε ότι αφορά τους προπονητές, Κούπερ και Έγκεν έχουν συναντηθεί μόνο την περίοδο 2002-2003, όταν ο Αργεντινός ήταν προπονητής της Ίντερ, με τους «νερατζούρι» να επικρατούν 3-0 στο Μιλάνο και να παίρνουν ισοπαλία 2-2 στη Νορβηγία.