Πάει… μπαράζ η Εθνική, 5-2 τη Λετονία

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ

Την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση για το Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής, μέσω της διαδικασίας των μπαράζ θα έχει η Εθνική Ελλάδας, η οποία κατάφερε να κερδίσει 5-2 τη Λετονία στο ΟΑΚΑ και πλέον απομένει να κερδίσει την Τετάρτη και το Λουξεμβούργο. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Φάνης Γκέκας, ο οποίος πέτυχε τέσσερα γκολ, σκοράροντας στο 4’, στο 47’ με πέναλτι, στο 57’ και στις καθυστερήσεις, ενώ το τέταρτο γκολ σημείωσε στο 72’ ο Γιώργος Σαμαράς. Από την άλλη, ο Μάρις Βερπακόφσκις με δύο γκολ (12’, 40’), έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στην ομάδα του, δείχνοντας πως διανύει περίοδο φόρμας. Η Εθνική μας ομάδα μπήκε με άγριες ορέξεις στο παιχνίδι και μόλις στο 4’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Φάνη Γκέκα. Ο διεθνής επιθετικός, μετά από σέντρα του Γιώργου Καραγκούνη από τα δεξιά, με ωραία κεφαλιά ανάμεσα από τους Κλάβα και Ιβάνοφς έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Βάνινς. Η απάντηση της αντιπάλου της ομάδας μας ωστόσο, ήρθε άμεσα. Στο 12' έπειτα από μία κακή απομάκρυνση του Τοροσίδη από τα αριστερά ο Κάρλσονς έκανε σουτ, το οποίο απομάκρυνε ο Τζόρβας. Αποδέκτης της μπάλας αμέσως μετά έγινε ο Βερπακόφσκις, ο οποίος με εξαιρετικό ψαλιδάκι ισοφάρισε σε 1-1. Δύο λεπτά αργότερα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «φλέρταρε» με το 2-1. Ο Γιώργος Καραγκούνης πραγματοποίησε μακρινό σουτ, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, αφού χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι του Βάνινς και κατέληξε άουτ. Η Λετονία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είναι… φωτιά στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα στο 23’ λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα και πάλι με τον Βερπακόφσκις, ο οποίος μολονότι πρόλαβε την έξοδο του Τζόρβα, η προβολή του από πλάγια θέση πέρασε άουτ. Τρία λεπτά μετά ο Γκέκας έπιασε την κεφαλιά, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Στο 28' ο Λάιζανς για τη Λετονία επιχείρησε το σουτ από πολύ μακρινή απόσταση και η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Τζόρβα. Η Λετονία «πάγωσε» στο 40' το ΟΑΚΑ, όταν κατάφερε να προηγηθεί 2-1 με το δεύτερο γκολ του Μάρις Βερπακόφσκις. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση και ο επιθετικός του Εργοτέλη, που έγινε τελικός αποδέκτης δε δυσκολεύτηκε να πετύχει το 2-1. Η Ελλάδα στο δεύτερο μέρος κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φάνη Γκέκα. Το πέναλτι κέρδισε ο Σαμαράς, ο οποίος συγκρούστηκε στον αέρα με τον Κλάβα. Το 3-2 ήρθε για την Ελλάδα στο 57'. Ο Βασίλης Τοροσίδης από τα αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Γκέκας με κεφαλιά από την «καρδιά» της άμυνας της Λετονίας νίκησε τον Βάνινς και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Στο 65' η Ελλάδα θα μπορούσε να πετύχει και τέταρτο γκολ, όταν ο Αμανατίδης έβγαλε τον Γκέκα απέναντι από τον Βάνινς. Ο Έλληνας επιθετικός πλάσαρε, αλλά ο Λετονός απέκρουσε όσο έπρεπε για να στείλει τη μπάλα κόρνερ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να πετύχει και τέταρτο γκολ, αλλά στο 72' πρώτα το σουτ του Σαμαρά κόντραρε στους αμυνόμενους, ενώ στη συνέχεια ο Βάνινς έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Γκέκα. Στη συνέχεια της φάσης ο Καραγκούνης εκτέλεσε το κόρνερ στο πρώτο δοκάρι. Ο Σαμαράς δεν κατάφερε αρχικά να νικήσει τον Βάνινς, αλλά με δεύτερη προσπάθεια έκανε το ανάποδο ψαλίδι και διαμόρφωσε το 4-2 υπέρ της Ελλάδας. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Φάνης Γκέκας. Γκολ: 4', 47', 57' πεν., 90' Γκέκας, 73' Σαμαράς - 12', 40' Βερπακόφσκις Κίτρινες κάρτες: Σαμαράς, Σεϊταρίδης, Πατσατζόγλου Ελλάδα: Τζόρβας, Σεϊταρίδης, Παπασταθόπουλος, Μόρας, Τοροσίδης, Καραγκούνης (89' Πλιάτσικας), Κατσουράνης, Τζιόλης (46' Πατσατζόγλου), Σαλπιγγίδης (46' Αμανατίδης), Γκέκας, Σαμαράς. Λετονία: Βάνινς, Κλάβα, Ιβάνοφς, Γκορκς, Κατσάνοβς, Λάϊζανς, Κολισνιτσένκο, Τσάουνα, Ρούμπινς (79' Σολονίτσινς), Βερπακόφσκις (83' Περεπλότκινς), Κάρλσονς (71' Γκρέμπις). Τα γκολ: 1-0 4' Γκέκας 1-1 12' Βερπακόφσκις 1-2 40' Βερπακόφσκις 2-2 47' πεν. Γκέκας 57' 3-2 Γκέκας 73' 4-2 Σαμαράς 90' 5-2 Γκέκας Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών: Ότο Ρεχάγκελ: «Όλοι νομίζουν ότι αφού παίζεις με τη Λετονία και το Λουξεμβούργο, θα έχεις κερδίσει ήδη, αλλά έχω ξαναπεί πως και οι άλλοι ξέρουν καλά το ποδόσφαιρο. Μπήκαμε με ενθουσιασμό, προηγηθήκαμε μετά από τέσσερα λεπτά και όλοι νόμιζαν πως θα κυλήσει το παιχνίδι όπως το είχαμε σχεδιάσει. Μετά φάνηκε όμως ότι οι Λετονοί έψαχναν τις ευκαιρίες τους και εμείς είχαμε ορισμένες αδυναμίες. Ήμασταν σαν ένας μποξέρ που ήταν ζαλισμένος. Συζητήσαμε με τα παιδιά, που βγήκαν ενθουσιασμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και με την βοήθεια του κόσμου παίξαμε όμορφο ποδόσφαιρο. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους που ήταν στο γήπεδο. Από το πρώτο λεπτό μας στήριξαν. Ξέραμε ότι ο αντίπαλος έχει μοναδική ευκαιρία για να ελπίζει σε πρόκριση και έτσι έπαιξαν. Εκεί που ήμασταν πίσω και κινδυνεύαμε, στο ημίχρονο επιστρατεύσαμε όλες μας τις δυνάμεις και κερδίσαμε το παιχνίδι. Ακόμα δεν έχουμε πάει στα μπαράζ. Αν πάμε θα έχουμε δύσκολο αντίπαλο. Αν προκριθείς όμως στο Μουντιάλ, πάντα αξίζεις να είσαι εκεί. Το πέναλτι ήταν καθαρό κατά τη γνώμη μου. Αλλά αν δούμε τι συνέβη στην προκριματική φάση θα δείτε ότι έχουμε αδικηθεί. Στο 40' δεχτήκαμε εδώ κόκκινη κάρτα με την Ελβετία. Συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο. Μπορώ να σας γράψω ένα βιβλίο που έγιναν πέναλτι και δεν τα έδιναν ή το αντίθετο». Αλεξάντερ Στεφάνοβς: «Ήταν σημαντικό παιχνίδι για μας. Ένα ματς που μπορούσε να αλλάξει την κατάσταση στη βαθμολογία του ομίλου. Όμως, το αποτέλεσμα ήταν πολύ κακό για την ομάδα μας. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες μου έπαιξαν πολύ καλά, τόσο στον αμυντικό όσο και στον επιθετικό τομέα. Είχαν πολλές καλές στιγμές, αλλά δυστυχώς σε αυτό το επίπεδο θα πρέπει να παίζεις το ίδιο καλά και στα 90 λεπτά. Αποδείχθηκε ότι η Ελλάδα ήταν πιο δυνατή από εμάς. Δεν ήταν πέναλτι και δεν καταλάβαμε για ποιο λόγο το έδωσε ο διαιτητής. Ήταν μια γροθιά στο στομάχι αυτή η απόφαση του διαιτητή. Αλλά δεν πρέπει να μείνουμε εκεί. Από αυτή τη στιγμή θα πρέπει να αρχίσουμε την προετοιμασία μας για το επόμενο παιχνίδι. Εξ αρχής φαβορί ήταν η Ελλάδα, αλλά το παιχνίδι μας στην άμυνα ήταν κακό. Τα πέντε γκολ δείχνουν ότι υπάρχει πρόβλημα στην άμυνα. Δεν ήταν μόνο η αμυντική λειτουργία, αλλά και ο Γκέκας ήταν εξαιρετικός. Επίσης, καθοριστικό ρόλο έπαιξαν για την εξέλιξη του αγώνα οι αλλαγές που έκανε ο Ότο Ρεχάγκελ». Βερπακόφσκις: «Ήταν καλύτερη η Ελλάδα κέρδισε δίκαια. Το σημείο κλειδί ήταν το πέναλτι. Η Ελβετία θα τερματίσει πρώτη η Ελλάδα δεύτερη. Ο Γκέκας ήταν εκπληκτικός μας κέρδισε μόνος του. Συγχαρητήρια. Όσο για την παρουσία μου στον Εργοτέλη ελπίζω να συνεχίσω να σκοράρω».