Κυριακή, 13 Σεπτεμβρίου 2015

«Μπλόκο» στη Νέα Σμύρνη για τον ΠΑΟ, έχασε με 1-0 από τον Πανιώνιο

ΤΡΑΓΩΔΙΑ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΤΟΥ ΑΛΑΦΟΥΖΟΥ

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με άδεια τα χέρια την Κυριακή από τη Νέα Σμύρνη καθώς έχασε με 1-0 από τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League.

Αυτή ήταν η πρώτη βαθμολογική απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα για το «τριφύλλι» που έκανε κακή εμφάνιση, ενώ προδόθηκε από τη λάθος εκτίμηση του Λουκ Στιλ στο σουτ του Μπακασέτα στο 33ο λεπτό.

Αυτό το γκολ έμελλε να χαρίσει το «τρίποντο» στους «κυανέρυθρους», που πλέον έφτασαν τους 6 βαθμούς, όσους δηλαδη έχουν και οι «πράσινοι».

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 75ο λεπτό ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» την ισοφάριση με τον «κεραυνό» του Ζεκα, που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

video platformvideo managementvideo solutionsvideo player

O Παναθηναϊκός, ο οποίος προερχόταν από δύο νίκες σε ισάριθμα ματς και φιλοδοξούσε στη Νέα Σμύρνη να τις κάνει τρεις, προφανώς πίστεψε ότι θα πάρει το ματς μόνο με τη φανέλα.

Απέναντί του ωστόσο είχε μία μαχητική ομάδα, η οποία εκμεταλλευόμενη τη νωθρότητά του και καταφέρνοντας να μην τον αφήσει να παίξει από τα άκρα, του δημιούργησε προβλήματα από την αρχή του ματς.

Οι παίκτες του Ουζουνίδη ήταν κάτω από τη μεσαία γραμμή στις επιθέσεις του Παναθηναϊκού, έχοντας προφανή σκοπό να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση, κρατούσαν άνετα το μηδέν, ενώ μάλιστα ευτύχησαν να σκοράρουν με ένα γκολ-δώρο από τον Στιλ.

Ο Μπακασέτας στο 34ο λεπτό εκτέλεσε φάουλ κι ενώ ο Άγγλος γκολκίπερ έδειχνε να ελέγχει την μπάλα του έφυγε από την αγκαλιά, βλέποντάς την να καταλήγει στο βάθος την εστίας του.

Έτσι οι «πράσινοι» οι οποίοι είχαν να επιδείξουν στο πρώτο μέρος μόλις ένα σουτ του Καρέλη στο 12ο λεπτό πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Το ματς είχε σαφώς πιο γρήγορο ρυθμό στο δεύτερο μέρος, μιας και ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να ισοφαρίσει γρήγορα και στο 58΄ έφτασε κοντά στο στόχο του με το βολέ του Καλτσά έξω από την περιοχή να περνάει λίγο άουτ.

Η ομάδα του Αναστασίου, όμως, μέχρι το 70΄ είχε ακριβώς το ίδιο αγωνιστικό… στιλ, παρά την είσοδο των Καλτσά και Μαρινάκη αντί των Πέτριτς και Λαγού.

Όπως και στο πρώτο μέρος το προβλέψιμο παιχνίδι των «πρασίνων» ήταν «βούτυρο στο ψωμί» για τους «κυανέρυθρους», που κινδύνεψαν σε τρεις περιπτωσεις ωστόσο είχαν τύχη και σε καλή βραδιά τον τερματοφύλακά τους, γλιτώνοντας το γκολ.

Η τύχη χρειάστηκε στον Πανιώνιο στο 75ο λεπτό, όταν ο Ζέκα έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των «πρασίνων» στο ματς και στις καθυστερήσεις, όταν η εξ επαφής κεφαλιά του Μπεργκ έφυγε άουτ.

Ενδιάμεσα και δη στο 89ο λεπτό χρειάστηκε ο Παπαδόπουλος να δείξει την κλάση του, καθώς έκανε απίστευτη απόκρουση στο σουτ του Καλτσά μέσα από την περιοχή, κρατώντας το πολύτιμο «τρίποντο» για την ομάδα του.Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-0

Γκολ: 33' Μπακασέτας

Κίτρινες: Αμπέντ, Καρέλης, Ταυλαρίδης, Καλτσάς

Δοκάρια: 75' Ζέκα

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας, Καραμάνος (73' Μητρόπουλος), Μπουμάλ, Μπακασέτας (90+2' Ανσαριφάρντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αναστασίου): Στιλ, Ζέκα, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Νάνο, Λαγός (46' Μαρινάκης), Πράνιτς, Αμπέντ (68' Νίνης), Πέτριτς (46' Καλτσάς), Καρέλης, Μπεργκ