Δευτέρα, 3 Νοεμβρίου 2014

Επαγγελματική νίκη για τον ΠΑΟ, 2-0 τον Ατρόμητο

Στις νίκες επέστρεψε, μετά από δύο σερί ήττες στο πρωτάθλημα της Super League o Παναθηναϊκός.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, επιβλήθηκε με 2-0 του Ατρομήτου την Κυριακή στη Λεωφόρο, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και έφτασε τους 13 βαθμούς, ξεπερνώντας τους Περιστεριώτες, που έμειναν στους 11.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 27' με το αυτογκόλ του Λαζαρίδη, μετά από προσπάθεια του Πράνιτς, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Καρέλη στο 85'.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με τον Παναθηναϊκό να έχει φλύαρη υπεροχή, καθώς δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Τσέναμο κύλησε το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια εντούτοις οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και στο 21ο λεπτό βρέθηκαν μία ανάσα από το 1-0, όταν ο Ζέκα τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον Καρέλη, ο οποίος γύρισε ωραία το σώμα του και σούταρε, βλέποντας όμως τον γκολκίπερ των Περιστεριωτών να είναι σε ετοιμότητα και να διωχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Η ομάδα του Αναστασίου (σ.σ.: δεν κάθισε στον πάγκο λόγω της τιμωρία που του επεβλήθη για το ντέρμπι των «αιωνίων») αναπτυσσόταν ορθολογικά και η υπεροχή της απέφερε καρπούς στο 27ο λεπτό.

Ο Πράνιτς μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη σέντρα, η μπάλα βρήκε στο Λαζαρίδη και πήρε πορεία προς τα δίχτυα, ξεγελώντας τον Τσέναμο, που είδε την εστία του να παραβιάζεται.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν και στη συνέχεια τον έλεγχο του ματς και είχαν καλές ευκαιρίες στο 33' με την κεφαλιά του Ρισβάνη που σταμάτησε στα σώματα και δύο λεπτά αργότερα με το δυνατό σουτ του Δώνη μέσα από την περιοχή, το οποίο εξουδετέρωσε ενστικτωδώς ο Τσέναμο.

Ο Ατρόμητος, ο οποίος στο πρώτο μέρος δεν είχε καταφέρει να κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Στιλ, μπήκε δυνατά στο β΄ μέρος και προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα.

Μάλιστα στο 54’ η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο… φλέρταρε με το 1-1: ο Μπούι έκανε λάθος, ο Ναπολεόνι πήρε και έδωσε... μισό γκολ στον Ούμπιντες, ο οποίος σούταρε, με τον τερματοφύλακα του τριφυλλιού να αποκρούει σωτήρια την μπάλα.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» έδωσαν χώρο στους Περιστεριώτες, ωστόσο η προσπάθεια των τελευταίων να ισοφαρίσουν δεν στέφθηκε με επιτυχία. Μάλιστα στο 85' ο Ατρόμητος δέχτηκε και δεύτερο γκολ, με… θύτη τον Καρέλη, ο οποίος μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Ατζαγκούν μέσα στην περιοχή, διαμόρφωσε από κοντά το τελικό 2-0.

Το ματς ολοκληρώθηκε με μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο στο 89΄, όταν ο Γεωργίου βρέθηκε απέναντι από τον Στιλ, αλλά πλάσαρε άουτ.

Παναθηναϊκός-Ατρόμητος 2-0

Γκολ: 27' αυτ. Λαζαρίδης, 85' Καρέλης

Κίτρινες: Ρισβάνης, Μέντες, Ζέκα - Καραμάνος, Λαζαρίδης, Ταυλαρίδης, Δημούτσος, Γεωργίου

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες, Ζέκα, Δώνης, Καρέλης, Νάνο, Μπούι, Ρισβάνης (42΄ Κουτρουμπής), Πράνιτς (72΄ Ατζαγκούν), Πέτριτς (64΄ Λαγός)

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Τσέναμο, Ταυλαρίδης, Αγκουαζί (59΄ Δημούτσος), Ναπολεόνι, Τάτος (46΄ Παπάζογλου), Νάστος, Καραμάνος, Ούμπιντες (76΄ Γεωργίου), Λαζαρίδης, Πίτου Γκαρσία, Κοντοές

Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης