Παρασκευή, 22 Αυγούστου 2014

«Αγκάλιασε» την πρόκριση ο ΠΑΟ, 4-1 τη Μίντιλαντ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον... δαιμονισμένο Μάρκους Μπεργκ, ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 4-1 τη Μίντιλαντ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ του Europa League, που διεξήχθη την Πέμπτη στη Λεωφόρο και πλέον βρίσκεται με το... ενάμισι πόδι στους ομίλους της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό, μετά την μακρινή εκτέλεση φάουλ απ' τον Λαούρντισεν και το λάθος του Κοτσόλη, ωστόσο αυτό το γκολ αποδείχθηκε μοιραίο λάθος γι' αυτούς.

Κι αυτό γιατί θύμωσαν τον Σουηδό στράικερ του τριφυλλιού, που εν συνεχεία ανέλαβε δράση, πετυχαίνοντας «καρέ» τερμάτων, βάζοντας έτσι φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην ευρεία νίκη της ομάδας του.

Ο Μπεργκ ευστόχησε αρχικά από την άσπρη βούλα στο 21ο λεπτό, στο πέναλτι που κέρδισε ο Καρέλης, βρήκε και πάλι δίχτυα στο 24' και στο 45' με σουτ στην κίνηση, ενώ έβαλε το «κερασάκι» στην τούρτα με κοντινή προβολή στο 89ο λεπτό.

Η Μίντιλαντ αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 58', μετά τη αποβολή του Σβιαντσένκο, ωστόσο οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 80ο λεπτό, όταν ο Τριανταφυλλόπουλος δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα- σε διάστημα τεσσάρων λεπτών- παίρνοντας νωρίτερα τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Παναθηναϊκός-Μίντιλαντ 4-1

Γκολ: 13' Λαούρντισεν (Μίντιλαντ), 21' πεν., 24', 45', 89' Μπεργκ (ΠΑΟ),

Κίτρινες: Ουζοτσούκου (Μίντιλαντ), Σβιατσένκο (Μίντιλαντ), Ντίκο (Μίντιλαντ), Λαγός (ΠΑΟ), Τριανταφυλλόπουλος (ΠΑΟ)

Κόκκινες: Σβιαντσένκο (58' Μίντιλαντ), Τριανταφυλλόπουλος (80', ΠΑΟ)

Δοκάρια:

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ, Μέντες, Νάνο, Λαγός (79' Μπούι), Πράνιτς, Ντίνας (67' Ατζαγκούν), Ζέκα, Καρέλης (78' Πέτριτς), Μπεργκ

Μίντιλαντ: Χάουγκαρντ, Λάουριντσεν, Σβιατσένκο, Ντίκοχ, Γένσεν (85' Ονουάτσου), Πόουλσεν, Σίστο, Χασάν (60' Λάρσον), Ουζοτσούκβου, Ράσμουσεν, Ιγκμπούν