Αλητεία Σέρβων! (vid)

Απίστευτη αλητεία και θρασυδειλία των Σέρβων στο φιλικό (;) ματς με την Ελλάδα! Ο Τεόντοσιτς ξεκίνησε τη σύρραξη με γροθιά στον Φώτση, ο Κέσελι χτύπησε τον Τσαρτσαρή και ο Κρστιτς γρονθοκόπησε τον Σχορτσιανίτη πριν πετάξει καρέκλα στον Μπουρούση (video)!!!Απέμεναν 2’40’’ για τη λήξη του φιλικού αγώνα όταν ο Φώτσης κέρδισε φάουλ και πήγε να ζητήσει το λόγο από τον Τεόντοσιτς. Οι δυο τους πλησίασαν πολύ κοντά, αντάλλαξαν κάποια λόγια και εντελώς ξαφνικά ο Σέρβος γκαρντ αποφάσισε να το κάνει ρινγκ! Έριξε γροθιά στον Φώτση, εκείνος ανταπέδωσε και στη συνέχια τον έφτυσε.

Η σύρραξη έπειτα έγινε γενικευμένη με όλους τους Έλληνες και Σέρβους παίκτες να μπαίνουν στο παρκέ για να παίξουν ξύλο. Ο Φώτσης συνέχισε να διαπληκτίζεται με τον Τεόντοσιτς, στο παρκέ επικρατούσε ο κακός χαμός και τα εκατοντάδες παιδιά που ήταν στο γήπεδο έγιναν μάρτυρες πρωτοφανών σκηνών.

Ο Φώτσης έπεσε με κάποιον αντίπαλο στο παρκέ, ο Τσαρτσαρής έσπευσε και ο Κέσελι εντελώς απρόκλητα του έριξε γροθιά! Την ίδια ώρα, ο Σχορτσιανίτης που έσπευσε με φιλικές διαθέσεις να διαφυλάξει ό,τι μπορούσε, δεχόταν πισώπλατα χτυπήματα από τον βαρύμαγκα Κρστις που μόλις είδε τον Σόφο να τον ακολουθεί το έβαλε στα πόδια με πίσω βήματα!

Οι παίκτες αποσύρθηκαν προς τη μια ρακέτα και ενώ τα πράγματα έδειχναν κάπως να έχουν ηρεμήσει, ο Κρστιτς άρπαξε μια μεταλλική καρέκλα και την έριξε στο κεφάλι (!) του Μπουρούση, ο οποίος πήγε στο σημείο με ραγισμένο χέρι για να εκτονωθεί η ένταση. Έξαλλος ο Καρδιτσιώτης σέντερ με τα αίματα να τρέχουν ποτάμι, κυνήγησε τον Κρστιτς, αλλά αυτός απομακρύνθηκε.
Ολοι κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια (με τους διαιτητές να λήγουν το παιχνίδι άμεσα) για να συνεχίσουν ο, τι άφησαν μισό στο παρκέ. Λίγο έλειψε να έρθουν όλοι στα χέρια ξανά, αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων οι παίκτες κλείστηκαν στα αποδυτήρια. Ο Μπουρούσης ακολούθησε εκεί τον Κρστιτς αλλά με παρέμβαση του Ίβκοβιτς η κατάσταση εκτονώθηκε, αλλά φυσικά το παιχνίδι δεν τελείωσε ποτέ...

Έγινε και ματς...

Μετά τις επιβλητικές νίκες επί του Καναδά και της Σλοβενίας ο Γιόνας Καζλάουσκας έσπευσε να ξεκαθαρίσει ότι η Εθνική δεν έγινε ξαφνικά… Dream Team. To παιχνίδι με τους Σέρβους στην «αυλαία» του τουρνουά «Ακρόπολις» ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να μετρήσει τις δυνάμεις του απέναντι σε μια ομάδα με αρχές στο παιχνίδι της όπως οι «πλάβι».

Ξανά σούπερ ο «Σόφο»
Με κεκτημένη ταχύτητα μετά τις άνετες νίκες στις πρώτες δύο μέρες του τουρνουά «Ακρόπολις» οι παίκτες του Καζλάουσκας μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ του ΟΑΚΑ ακολουθώντας την… δοκιμασμένη συνταγή. Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης ήταν ασταμάτητος αφού ούτε ο Νέναντ Κρστιτς μπόρεσε να περιορίσει τον διεθνή σέντερ που ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 8’53’’!

Βοήθειες από Ζήση
Ο Νίκος Ζήσης πρόσφερε σημαντικές βοήθειες στο σκοράρισμα κάνοντας το 15-7 στο 3'50'' όμως με σερί 7-0 οι Σέρβοι μείωσαν σε 17-15. Η Εθνική αφυπνίστηκε και με αναπάντητους πόντους των Τσαρτσαρή, Σπανούλη έστειλε τη διαφορά στο +9 (24-15), κλείνοντας το δεκάλεπτο με το υπέρ της 24-23. Σε αυτό το διάστημα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εκμεταλλεύτηκε το καλό σουτ (69% με 9/13 δίποντα).

Ισορρόπησε η Σερβία
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα βρήκε ξανά ρυθμό όμως οι Σέρβοι κράτησαν επαφή με το σκορ, μειώνοντας σε 32-30 με τον Κέσελι. Παρά την πίεση των «πλάβι» οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα (39-34 με τον Διαμαντίδη στα -1’55’’ για τη λήξη του ημιχρόνου). Με προσωπικές ενέργειες του Σαβάνοβιτς η Σερβία μείωσε αρχικά σε 39-37 πριν ο Τέπιτς δώσει το προβάδισμα (39-40) στην ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Η Σερβία εκμεταλλεύτηκε την κυριαρχία της στα ριμπάουντ (17-25) και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 41-42.

Προβάδισμα με Τεόντοσιτς
Στην επανάληψη η Ελλάδα ισορρόπησε την κατάσταση όμως οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα. Ο Φώτσης μείωσε σε 43-46 στο 21’40’’ ενώ ο Σχορτσιανίτης πρόσφερε το χάι λάιτ της βραδιάς με το εντυπωσιακό μπλοκ στον Πάουνιτς! Με ατομικές ενέργειες του «Σόφο» η Εθνική πήρε προσωρινά κεφάλι στο σκορ (47-46) όμως το τρελό τρίποντο του Τεόντοσιτς σε «νεκρό» χρόνο και η νέα «βόμβα» του Κέσελι πίσω από τα 6.25μ. έκαναν το 52-56 για τους Σέρβους στο 28’10’’.

Ξέσπασε και αποβλήθηκε ο «Ντούντα»!
Το τελευταίο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από την αποβολή του Ντούσαν Ίβκοβιτς με δεύτερη τεχνική ποινή και το ξέσπασμα του Ντούσαν Ίβκοβιτς προς τον διαιτητή Χριστοδούλου: «Άφησες τη σφυρίχτρα και απείλησες τον παίκτη μου. Δεν ντρέπεσαι; Δεν έχεις χαρακτήρα, δεν έχεις προσωπικότητα! Είσαι ο χειρότερος άνθρωπος στο γήπεδο σήμερα!!» πρόλαβε να πει ο Ίβκοβιτς πριν αποχωρήσει από τον πάγκο των Σέρβων. Κατά τα άλλα ο Κρστιτς ισοφάρισε σε 71-71 με 2/2 βολές στο 35’45’’ πριν ακολουθήσουν οι στιγμές… απείρου κάλλους στο ΟΑΚΑ.