Τα έφερε «Τούμπα» ο Ολυμπιακός

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Super League ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ στην «Τούμπα». Ο «δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε 1-0 με τον Vieirinha στο 10’, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει 1-1 με τον Diogo στο 41ο λεπτό. Το «χρυσό» γκολ για τους πρωταθλητές Ελλάδας πέτυχε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αβραάμ Παπαδόπουλος. Τη νίκη με 2-1 επί του Άρη πανηγύρισε στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έφτασε τους 12 βαθμούς στο πρωτάθλημα, αφού διατήρησε το απόλυτο των νικών, μετά και την τέταρτη αγωνιστική. Ο Άρης άνοιξε το σκορ με τον Ronaldo στο 36’, αλλά στο 41’ ο Abreu έκανε ολέθριο λάθος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό σημείωσε στο 83’ ο Κώστας Κατσουράνης. Νωρίτερα, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φύγει με το «τρίποντο» από τα Γιάννινα και έμεινε στο 1-1 με τον ΠΑΣ. Η Ένωση προηγήθηκε 1-0 με τον Nemeth να σκοράρει στο 52’, όμως οι Ηπειρώτες, παρότι είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το 79’, λόγω αποβολής του Dimbala, έφτασαν στην ισοφάρισε με γκολ του Κοντογουλίδη στο 81’. Στο ντέρμπι της Θράκης νικήτρια αναδείχθηκε η Ξάνθη, επικρατώντας 1-0 του Πανθρακικού. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Strba. Ο Εργοτέλης στη Βοιωτία παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Λεβαδειακό, γύρισε το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει ένα βαθμό, μετά το τελικό 2-2. Οι Βοιωτοί προηγήθηκαν με τα γκολ του Μπάρκογλου στο 17’ και το 55’, ενώ οι Κρητικοί ισοφάρισαν με τους Hieblinger (69’) και Budimir (77’). Χθες, τρεις βαθμούς προσέθεσαν στη βαθμολογική τους συγκομιδή Ηρακλής, Καβάλα και Αστέρας Τρίπολης, οι οποίοι κατάφεραν να επικρατήσουν στα πρώτα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής της Super League. Ο «Γηραιός» κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη για φέτος μέσα στο «Καυτανζόγλειο», επικρατώντας 2-1 της Καβάλας. Όμως τα γκολ των Epstein στο 65' και Iacob στο 71' δεν τα πανηγύρισε κανείς, αφού το στάδιο ήταν άδειο, λόγω της τιμωρίας του «Γηραιού». Η Λάρισα από την πλευρά της κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά στο 70’ με τον Abuhatzira. Στη Νέα Σμύρνη ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε εντυπωσιακή νίκη, επικρατώντας με το ευρύ 3-1 του Πανιώνιου. Στο 6’ ο Cesarec άνοιξε το σκορ, ενώ στο 39’ και το 40’ ο Eder ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0. Ο Πανιώνιος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά σε 3-1 με γκολ του Omo στο 69’. Τέλος, στο «Ανθή Καραγιάννη» η Καβάλα έφτασε στη νίκη με 2-1 απέναντι στον Ατρόμητο. Ο Onwuachi στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στην επόμενη φάση ο Favalli ισοφάρισε για τον Ατρόμητο. Τη νίκη στους «Αργοναύτες» έδωσε στο 56’ ο Σουλτανίδης, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ στη Super League. Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής: Σαββάτο 19 Σεπτεμβρίου 16:45 Καβάλα - Ατρόμητος Αθ. 2-1 (45' Onwuachi, 56' Σουλτανίδης - 45' Favalli) 16:45 Πανιώνιος – Αστ. Τρίπολης 1-3 (69' Omo, 6' Cezarec, 39', 40' Eder) 19:00 Ηρακλής – Λάρισα 2-1 (65' Epstein, 71' Iacob - 70' Abuhatzira) Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 16:45 Λεβαδειακός – Εργοτέλης 2-2 (17', 55' Μπάρκογλου - 69' Hieblinger, 75' Budimir), 16:45 ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ (81' Κοντογουλίδης - 51' Nemeth) 16:45 Ξάνθη – Πανθρακικός (45' Strba) 19:00 Παναθηναϊκός – Άρης 2-1 (41' αυτ. Abreu, 83' Κατσουράνης - 36' Ronaldo) 21:15 ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-2 (10' Vieirinha - 41' Diogo, 90' Α. Παπαδόπουλος) Η βαθμολογία