«Πάτησε» το Ισραήλ με 100αρα η Εθνική

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον πρώτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ 2009 πήρε η Εθνική, με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέτριψε με 106-80 το Ισραήλ και έκλεισε το πρώτο σκέλος του τουρνουά της Πολωνίας με τον καλύτερο τρόπο. Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους, ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι Σχορτσιανίτης (16π.), Φώτσης (16π.), Καλαμπόκης (12π.) και Καϊμακόγλου (10π.). Το Ισραήλ από την αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με τρεις ήττες. Η Εθνική δεν ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και έτσι το Ισραήλ, που παίζει το τελευταίο του παιχνίδι στη διοργάνωση, προηγήθηκε με 4-0, ένα προβάδισμα που διατήρησε σχεδόν μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, όταν το σκορ ήταν 9-13. Η Ελλάδα με δύο σουτ τριών πόντων κατάφερε να προηγηθεί 15-14 και 17-15 στη συνέχεια. Η Εθνική έχοντας 4/5 τρίποντα στο πρώτο μέρος του αγώνα πήρε... κεφάλι τριών πόντων και προηγήθηκε 20-17, ενώ οι δύο ομάδες με συνεχόμενα καλάθια σε κάθε επίθεση διαμόρφωσαν το σκορ στο 31-25, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγώνα σε σχέση με το πρώτο μέρος και άγγιξαν το +10, όταν και προηγήθηκαν με 38-29. Το Ισραήλ από την πλευρά του απάντησε προσωρινά με σερί 5-0 και μείωσε 38-34, αλλά η συνέχεια άνηκε στην Ελλάδα, η οποία με γρήγορο μπάσκετ διαμόρφωσε το σκορ στο 43-38. Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Ελλάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 πόντους με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 52-42, ενώ το σκορ ημιχρόνου ήταν στο 56-42. Ασταμάτητη παρέμεινε η Εθνική, η οποία λίγο μετά το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου εκτόξευσε το σκορ στο 62-44. Από το τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας πήρε διαφορά 20 πόντων. Το Ισραήλ προσπάθησε να κάνει το come back και να μειώσει άλλα η Εθνική δεν του άφησε περιθώρια σκοράρωντας ασταμάτητα και διαμορφώνοντας το 79-61. Με το τέλος της περιόδου οι Ισραηλινοί μείωσαν στο 79-65. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πάντα είχαν κριθεί και η Ελλάδα το μόνο ενδιαφέρον που είχε, ήταν να φτάσει στους 100 πόντους. Ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν 105-79. Τα δεκάλεπτα: 31-25, 56-42, 79-65, 106-80. Ελλάδα (Καζλάουσκας): Καλαμπόκης 12, Μπουρούσης, Ζήσης 6, Σπανούλης 18, Καλάθης 5, Φώτσης 16, Πρίντεζης 8, Γλυνιαδάκης 5, Καϊμακόγλου 10, Κουφός 4, Περπέρογλου 6, Σχορτσανίτης 16. Ισραήλ (Σερφ): Ροτ, Ναΐμι 5, Μέκελ 4, Λίμοναντ 15, Πνίνι 4, Χαλπερίν 7, Μπέρσταϊν 8, Ελιάχου 21, Μιζράχι, Κοζικάρο 8, Γκριν 8, Ταμίρ. Στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου η Κροατία επικράτησε με 81-71 των Σκοπίων.