ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΤΩΝ ΠΛΕΙ ΟΦ Ο Π.Α.Ο

Τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μεγάλου ντέρμπι των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας, ο Γιώργος Καραγκούνης με εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή «κρέμασε» τον Κώστα Χαλκιά και χάρισε την πολύ μεγάλη νίκη στον Παναθηναϊκό με 1-0 επί του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας. Με το «διπλό» αυτό ο πολύ κακός χθες Παναθηναϊκός πήρε σαφέστατο προβάδισμα έναντι του «Δικεφάλου του Βορρά» στην κατάκτηση της 2ης προνομιούχου θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ Κομβικό σημείο για την εξέλιξη του ματς ήταν η αποβολή του Γκαρσία στο 45ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Σιμάο. Ο Παναθηναϊκός για 87 λεπτά όχι μόνο δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί αυτό, αλλά προς το τέλος του ματς λίγο έλειψε να φύγει ηττημένος από το γήπεδο. Οι «πράσινοι» σώθηκαν, αρχικά χάρη στον Γκαλίνοβιτς και στη συνέχεια χάρη στη μεγάλη κλάση του αρχηγού τους, που πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ. Η ΑΕΚ Γερά στο κόλπο για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ μπήκε η ΑΕΚ, η οποία νίκησε 3-2 τη Λάρισα στο «Σπύρος Λούης» και πλησίασε στον ένα βαθμό από τον Παναθηναϊκό στη ειδική βαθμολογία των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας. Η Ενωση, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει και τις δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο. Χωρίς τη μεγάλη φάση κύλησε το β΄ ημίχρονο μέχρι το 79΄ όταν ο Μπλάνκο εκτέλεσε ψύχραιμα το πέναλτι (χέρι του Νταμπίζα) και έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ με 3-2, σκορ που δεν άλλαξε στα εναπομείναντα 14 λεπτά (με τις καθυστερήσεις). Η Βαθμολογία των Πλέι Οφ (1 αγώνας) 1. Παναθηναϊκός 5 2. ΑΕΚ 4 3. ΠΑΟΚ 3 4. Λάρισα 0