ΠΑΥΛΟ ΘΕΕ ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΗΝ Π.Α.Ε!!!!!!!

Τον πρώτο τίτλο της σεζόν στο μπάσκετ κατέκτησε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησαν στο κλειστό του Ελληνικού 80-70 του Ολυμπιακού και κατέκτησαν το 12ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας τους. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά την κρίσιμη στιγμή ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που πέτυχε συνολικά 16 πόντους «πυροβόλησε» και οδήγησε την ομάδα του στον τίτλο, για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά. Οι δύο ομάδες έκαναν κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό ειδικά να έχει φανερό πρόβλημα στο σκοράρισμα. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 5-0 , ενώ στη συνέχεια με δύο τρίποντα μετέτρεψε το 9-2 σε 15-6. Ο Πανγιώτης Γιαννάκης, βλέποντας πως η ομάδα του έχει δυσκολίες στην ανάπτυξη του παιχνιδιού εμπιστεύθηκε τους Παπαλουκά και Πάργκο, κίνηση που βοήθησε τον Ολυμπιακό να μειώσει σε 16-13, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει πρώτος, αλλά τον Ολυμπιακό να μπαίνει γρήγορα στο ματς και να του δίνει έντονα τα στοιχεία του ντέρμπι. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τρίποντο του Πάργκο 24-22 και από εκεί και πέρα το «τριφύλλι» έτρεξε σερί 7-0. Οι παίκτες του Γιαννάκη απάντησαν άμεσα και έκλεισε το ημίχρονο στο -2 (30-32). Στην τρίτη περίοδο ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να προηγηθεί 40-38 και να κρατήσει για όλη την περίοδο το υπέρ του σκορ. Ο Παναθηναϊκός ακολουθούσε κατά πόδας και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 30’ 53-53. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Παναθηναϊκός με ηγέτη τον Διαμαντίδη πάτησε… γκάζι και προηγήθηκε 63-57. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 63-62 και στη συνέχεια… έμεινε από δυνάμεις. Το «χταπόδι» του Παναθηναϊκού με τρίποντο πέτυχε το 69-64 και με νέο σουτ το 72-64, βάζοντας την ομάδα του για τα καλά σε θέση οδηγού. Οι «πράσινοι» στη συνέχεια διατήρησαν την υπέρ του διαφορά και κατέκτησαν το κύπελλο με 80-70. Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-32, 53-53, 70-80. Διαιτητές: Βορεάδης, Ζαβλανός, Κορομηλάς Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 13 (1), Πελεκάνος , Πρίντεζης 9, Βούισιτς 4, Μιλόσεβιτς , Μπουρούσης 10, Χαλπερίν 3 (1), Γκριρ 11 (1), Πάργκο 7 (1), Βασιλόπουλος 8 (2), Ερτσεγκ 2, Σχορτσιανίτης 3. Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 10 (1), Σπανούλης 9, Περπέρογλου 9 (2), Μπατίστ 12, Φώτσης 13(2), Χατζηβρέττας , Νίκολας 6 (2), Τσαρτσαρής , Διαμαντίδης 16 (3), Πέκοβιτς 5.